Home / Pilotaj / Planör Eğitimi Nedir ? Fiyatları Ne Kadar ?

Planör Eğitimi Nedir ? Fiyatları Ne Kadar ?

Eğitim tarihimi bekleme sürecinde yazacak birşeylerim olsun istedim, düşünürken birkaç hafta önce planör eğitimiyle ilgili tecrübelerim olmuştu, en azından bundan bahsederek havacı arkadaşlara bir yardımım dokunsun.

Planör eğitimi almaya yakın bir arkadaşımla birlikte karar verdik ancak bu konu hakkında hiçbir bilgiye sahip değildik. Araştırmaya başladığımızda internette aslında çok fazla bilgi olmadığını farkettik. Planör eğitimiyle ilgili yaptığınız aramalarla bir şekilde Türk Hava Kurumu’na ulaşıyorsunuz ama ben size bir kısayol sayfası hazırlayayım istedim. Bu arada ben kursa malesef katılamadım. Tam kurs başlangıç tarihleri sırasında şirketimden eğitim yeri mailini aldım ve gerekli belgeleri teslim için İstanbul’a dönmem gerekti.

Öncelikle birkaç önemli soruya cevap vererek başlayalım;

 • Planör nedir ? Nasıl uçar ?

Planör 1886 yılında Otto Lilienthal tarafından yaratılmıştır. Kendisi bir deneme uçuşunda kaza yaparak hayatını kaybetmiştir ama bu sizi korkutmasın 🙂  Bu uçaklar tek kişilik veya iki kişiliktir, genellikle bir vinç yardımıyla, önlerine bağlanmış bir ip aracılığıyla , belli bir hıza ve yüksekliğe erişerek havalandırılırlar, motorları yoktur. Diğer bir yöntem ise, bir uçak tarafından havalandırılıp istenilen yükseklikte bırakılmasıdır. Türkiye’de uygulanan yöntem hem daha masrafsız olduğu için, hemde çıkılan yükseklik başlangıç seviyesinde birisi için yeterli olduğundan dolayı vinç yöntemidir.

Fiberglass ve kontraplak’tan yapılmış dar gövdesi ve uzun kanatları sayesinde uzun saatler havada kalabilirler. Uçmasındaki temel prensip mükemmel aerodinamik yapıları ve çok hafif oluşu. Özellikle sıcak hava akımları onların havada daha uzun süreler süzülmesine ve yükselmesine olanak tanır. Daha birçok faktör sayesinde havada uzun süreler kalabilir. Eğitimini almadığım için daha fazla detay vermek isterdim ama malesef bilmiyorum.

Düz olan birçok zemine kolaylıkla iniş yapabilirler. Çim olabilir, tarla olabilir, bu özelliklerinden dolayı acil bir durumda inebileceğiniz birçok yer bulunuyor diyebiliriz 🙂

planor

 • Planör eğitimini nereden alabilirim ?

Türkiye’de sadece bir tek kurum , “Türk Hava Kurumu” bu eğitimi size sağlıyor.

 • Planör eğitimi fiyatları ne kadar ?

THK bu eğitim için sizden hiçbir ücret talep etmiyor. Aylık belirli kontenjanlara göre eğitimi ücretsiz alabiliyorsunuz, genelde kontenjanlar 70-80 kişi civarlarında ve pek dışarda kalan aday olmuyor. Oldu da o ay için 90 kişi başvurdu, bu sefer de adayları bir sıralamaya koyuyorlar ve ona göre son sıradakiler bir dahaki ay açılacak olan eğitime kalıyor.

Bu sıralamayı da THK’ya yaptığınız bağışlar belirliyor. Yaptığınız bağışlara ve durumunuza göre puan kazanıyorsunuz. Aşağıda tam listeyi görebilirsiniz ;

planör eğitimi fiyatlari

 •  Planör eğitimi ne kadar sürüyor?

Havanın durumuna göre 15-20 gün arası sürüyor.

 •  Planör eğitimini hangi şehirde alabilirim ?

En son bilgiler değişmediyse bu eğitimi sadece THK’nın Eskişehir’deki eğitim merkezinde alabiliyorsunuz.

 • Eğitim süresince nerde kalabilirim ?

Onu da dert etmenize gerek yok, THK konaklamanız için size yer sağlıyor ( koğuş tipi, 15-20 kişilik) , ayrıca 3 öğün tabldot yemek de THK tarafından karşılanıyor.

Eğitim boyunca 7 sorti uçuş yapacaksınız ve eğitmenininiz yanınızda olacak. Gerekli güvenlik önlemleri alınıyor, paraşüt bile takıyorsunuz uçağa binerken.

İlk önce temel düzeyde eğitimler alınıyor, havanın durumuna ve aday sayısına bağlı olarak uçuşlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca sıkı bir disiplin olduğunu söylemem gerek, onların sorumluluğunda olduğunuz için bu bir zorunluluk diyebiliriz.

Planör eğitimine katılmak için egitim.thk.org.tr sitesinden , kurslar kısmından Planör Başlangıç’ı seçerek detayları ve başvuru şartlarını okumalısınız. Gerekli şartlar ve belgeleri gördükten sonra, ilçenizde bulunan bir THK şubesine giderek 5dk’nızı ayırıp başvuru yapıyorsunuz. THK’nın sitesinde eğitim tarihleri yazıyor. O tarihlerden size hangisi uygun ise o tarih için başvuru yapabilirsiniz.

Puan için yukarda yazanları yapabilirsiniz. Dilerseniz bağış miktarınızı yüksek tutabilirsiniz, hiç bağış yapmadan da girebilirsiniz bu size kalmış. Bunların dışında kabul edildiğiniz size mail ve sms yoluyla iletiliyor. Kabul edildiğiniz taktirde birkaç belge istenecek sizden. Bunların içinde sağlık raporu da bulunuyor. Bunuda orda yazan detaylara göre almanız gerekiyor. Onu tecrübe edinmediğim için detaylı birşeyler malesef yazamıyorum.

Planöre ilk başlama isteğim youtube’da izlediğim bir video’ydu. Fransa’da bir merkezde, planör lisansı olan birçok havacı istediği gibi planör kiralayabiliyor ve uçabiliyorlar. Bu şekilde başka şehirlerde, ülkelerde planör sürebilmeniz için sadece başlangıç eğitimi almanız yetmiyor. Bütün bir eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Eğitimin tamamı yaklaşık 40 gün sürüyormuş ve yaklaşık 2 bin tl ücreti varmış. Ben 40 gün boş vakit heralde emekliliğime kadar bulamayacağım gibi görünüyor 🙂 Eğer parça parça alınma imkanı olursa bu hobi kafamda yer etmiş durumda zaten. Kısmet olursa almak istiyorum bu lisansı. Lisansı aldıktan sonra istediğiniz yerde istediğiniz zaman uçabiliyorsunuz. Bu bilgiler biraz duyum o yüzden doğru bilgiyi direk THK’dan almanızı tavsiye ederim.

Bu arada yukardaki video biraz sıra dışı , o yüzden alacağınız eğitim ve yapacaklarınız onlar olmayacak 🙂 O yüzden Türkiye’den planörcü arkadaşları videoları da youtube’da var onları da izleyin..

Bunların dışında merak ettiğiniz, sormak istediğiniz olursa burada yorum bırakabilir veya mail@liveonedream.com adresine mail atabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere…

Facebook Yorumları

Yorum

About onedream

Forumlardan onedream, hayalini gerçekleştirmiş, akademide eğitim alan bir pilot adayı..

Bir de buna bakın

Eğitim Başladı

Birkaç gündür yazmaya vakit bulamadım, daha doğrusu yazmak için derslerin ilerlemesini ve buraya yavaş yavaş alışmak …

5 Yorumlar

 1. planör kiralamak mümkün mü pilotuyla birlikte? Hiç tecrübem yok ve bi pilot hocayla, ücretini ödeyerek uçmak istiyorum. Türkiyede mümkün müdür?

  • Merhabalar, planör kiralamak için özel bir uçuş okulu bilmiyorum. Zaten Türk Hava Kurumu’nda alacağınız eğitimde hocayla birlikte uçuyorsunuz.

 2. Merhaba acaba bu eğitimi bitirdiğimizde bize sertifika verilecekmi ve eğitimden sonra solo uçuş yapabilirmiyiz 40 günlük başlangıç eğitimlerinde.

 3. Bahadır öksüm

  Benim uçuş sertifikam var ne işe yarar ticari bakımdan

 4. Güzel yazı, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir