Home / Pilotaj / Nasıl Pilot Olunur ?

Nasıl Pilot Olunur ?

Türkiye’de pilot olmak için birkaç yol var ama önemli olan bu yollardan hangisi size uygun ve hangisi daha az riskli onu belirlemek. Risk kelimesini bu yazıda bolca kullanacağım çünkü pilot olmak, pilotluk lisansı almak gerçekten büyük bir risk altına girmek demektir.

Pilot olmak için gerekli olan eğitimi ücretini kendiniz karşılayabilirmisiniz ?

Bu soruya cevabınız evet ise size birkaç yoldan bahsedeyim. Öncelikle bir havayolu firmasında sağ koltuğa oturmak istiyorsanız alacağınız lisans “ATPL Frozen” olmalıdır. Atpl lisansını Türkiye’de veren birçok uçuş okulu bulunmaktadır. Ayjet, Afa, Tarkim, Erah ve Thk bu okulların başlıca olanlarındandır. Bu okullar uzun süredir aktif birçok öğrencisini lisans sahibi yapan köklü uçuş okullarıdır. Mezun olanlar arasında iş bulamayanlar var ama, iş bulup yardımcı pilot olanların sayısı hatırı sayılır derecede yüksek. Birçoğumuzun da bildiği gibi iş sadece Atpl almakla bitmiyor.

Bir uçuş okulu seçmek için öncelikle mutlaka o okulla görüşmeniz gerekir ancak şunu da bilmelisiniz ki hiçbir uçuş okulu size kendini kötülemez. Şuanda iş garantili olarak paralı eğitim veren uçuş okulu Erah’tır, onların belirli dönemlerde Sunexpress işbirliğiyle açtıkları ilanlar oluyor. Bu ilanlara başvurduktan sonra belirli sınavlara giriyorsunuz, bu sınavları başarıyla verdikten sonra en son aşamada Sunexpress firmasının iş mülakatına giriyorsunuz ve o aşamadan da başarıyla geçerseniz eğer, okul bittikten sonra işiniz Sunexpress’te garanti oluyor. Tabiki eğitim ücretini başından siz ödemeniz kaydıyla. Bu okul dışında size şu an iş garantili eğitim verebilecek bir uçuş okulu malesef yok. Tabiki iş garantisi veren başka uçuş okulları da var ancak burada bahsedilen “iş” öğretmen pilotluk. Şuan için bir hava yolu firmasında yardımcı pilot olmanızı garanti eden(sözleşmeli olarak) Erah-Sunexpress dışında bir uçuş okulu yok.

İş garantili okul tanımına yakın uçuş okulu olarak Afa’yı gösterebiliriz çünkü onlar eğittikleri pilotları kendi bünyesinde işe alıyorlar, ancak onlar bile size malesef sözleşmeli bir garanti veremiyor. Ayrıca bu avantaja sahip olabilmek için tip eğitimi de almanız şart ve onun için de 30bin euro civarı bir parayı ödemeniz gerekiyor. Atpl lisansı birçok uçuş okulunda 50bin euro ile 60bin euro arasında değişiyor. Bilindik okullarda bu fiyatlar genelde 60bin euro ve üstünde. Kısacası pilot olabilmek için size gerekli para en az 60bin euro. Birde tip eğitimi almak isterseniz bu fiyat oluyor 90 bin euro ve daha fazlası.. Afa diğer okullardan (tip dahil) biraz yüksek fiyat veriyor ancak arkasında halihazırda bir havayolu şirketi(Atlasglobal) bulunması onu biraz daha avantajlı kılıyor.

“ATPL” aldıktan sonra iş bulabilirmiyim?

Peki lisansımızı aldık ancak tip eğitimi almıyoruz, bu şekilde iş bulma şansımız varmı? Tabiki var ancak bu kısımda da biraz zahmetli bir aşamaya girmemiz gerekiyor. Önümüzdeki şirketlere bakınca Thy, Pegasus, Sunexpress, Borajet, Atlasjet ,Freebird vs.. Bu şirketler arasından tipsiz olarak yardımcı pilot başvuruları alanlar Türk Hava Yolları, Borajet ve Freebird diye biliyorum. Pegasus’un da paralı bir tip eğitimi var ancak onlar da kesinlikle garanti vermiyorlar ki bu da büyük bir risk. Türk Hava Yolları’na tipsiz olarak girebilmeniz için önünüzde DLR1, DLR2 , simulator ve Mülakat aşamaları var ve hepsini geçmeniz gerekiyor. Benim size buradaki tavsiyem, eğer hedefiniz Türk Hava Yollar ise Atpl almadan önce “Yetiştirilmek Üzere Pilot Aday Adayı” ilanına başvurmanız çünkü bu noktada Atpl sahibi bir adayla gireceğiniz sınavlar neredeyse aynı DlR1, DLR2 ve mülakat. Sadece simulator testine girmiyorsunuz. Atpl’in bu süreçte sadece mülakatta bir avantajı olacağını düşünüyorum onun dışındaki aşamaları çalışarak geçebilirsiniz.

Borajet’de size tip eğitimi ve çalışma imkanı sunan bir diğer firma. Onlarla da galiba bir sözleşme imzalanıyor ve devamında tip eğitimini başarıyla tamamlamanız şartıyla çalışmaya başlıyorsunuz. Bu bilgilerim kulaktan dolma olduğu için mutlaka kesin bilgileri kendi araştırmalarınızla ulaşmanızı şiddetle tavsiye ederim. Aynı şekilde Freebird’ü de araştırmayı unutmayın.

Yine dönelim Afa uçuş okuluna, onlar da dışardan gelen Atpl lisansına sahip adaylara tip eğitimini ücretli bir şekilde veriyorlar ancak kesinlikle iş garantisi vermiyorlar. Ayrıca herhangi bir şekilde Atlasglobal’de işe girmeniz için bir avantajınız da olmuyor çünkü onlar kendi öğrencilerine bu yolda destek veriyorlar. Yani Afa’da eğitim alıp Atlasglobal’de işe girme avantajını elde edebilmeniz için mutlaka ATPL+ Tip eğitiminin tamamını Afa’dan almanız gerekiyor. En son fiyatları 100bin euro civarlarındaydı diye hatırlıyorum.

Tüm bu uçuş okulları hakkında birçok sitede kötü yorumlar mevcut. Siz seçtiğiniz uçuş okulunu kendiniz araştırmaya bakın, internette dolaşan doğru bilgiler kadar yalan yanlış bilgiler ve kötü yorumlar da var, bunların hepsi aklınızda bulunsun ama kesinlikle onlara körü körüne inanmayın. Örneğin bir uçuş okuluna karar verdiniz ama şüpheleriniz var. Öncelikle o uçuş okulundan direk bilgi alın ardından o okuldan mezun olmuş pilot adaylarını, pilotları bulun, onlarla iletişime geçmeye çalışın ve tüm bilgileri almaya çalışın.

Uçuş okulundan mezun olduktan sonra bir havayolu şirketinde iş bulamazsak ?

Bu noktada eğer yüklü bir borcun altına girdiyseniz biraz sıkıntılı bir dönem sizi bekliyor olabilir. İlerde belki borcunuzu kapatmak için yeterli bir maaşınız olacak, ama eğer bir ticari nakliye firmasında iş bulamazsanız borcun altından kalkamayabilirsiniz, ama pilotluk sadece ticari nakliye uçağı kullanmak demek değildir. Birçok uçuş okulu öğrencileri iş bulamadığında onlara öğretmen pilotluk teklif ediyor ve bence bu gerçekten belirli bir süre için gayet yapılabilir bir iş. Bu sayede hem başvuracağınız firmaları beklerken havacılıkla ilgili bilgilerinizi taze tutarsınız hemde bu bekleme sürecinde boş kalmamış olursunuz. Borçlarında bir kısmını bu sayede kapatabilirsiniz. Bu şekilde çok yakın bir abim özel bir uçuş okulundan mezun olduktan sonra Thy’ye başvurdu ancak mülakatta elendi. Elenme sebebini askerliğini yapmamış olması olarak gördü ve askerlik hizmetini tamamladı. Döndüğünde ise başvurusunu yaptı ancak tekrar aşamalara girebilmesi için belli bir süre geçmesi gerekiyordu. Bu bekleme sürecinde hem borçlarını kapatmak hemde bilgilerini taze tutmak amacıyla kendi okuduğu uçuş okulunda öğretmenlik yaptı. Kendisiyle bu aşamalardan birinde tanışmıştık ve şimdi kendisi de Türk Hava Yolları’nda tip eğitimini alıyor ve çok yakında görevine başlamış olacak.

Bu örnek gerçekten bu yola başvurmayı düşünenler için güzel bir örnek. Ama en başından bu mesleği sonuna kadar istediğinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde ilerki zamanlarda yaşayacağınız zor günlerde vazgeçmeye kalkabilirsiniz. Bunu korkutmak için söylemiyorum ama bu yolun risklerini mutlaka kafanızda tartmanızı tavsiye ediyorum.

Peki yurtdışında bir uçuş okuluna gitmek ne kadar mantıklı?

Aslında bu noktada da çalışmak isteyeceğiniz yere göre kararınız değişebilir. Bildiğim kadarıyla Avrupa’da alacağınız lisaslar Türkiye’de alacağınız lisanstan farklı olarak daha çok ülkede geçerli oluyor. Bu konuda şu an iyi bir bilgiye sahip olmadığım için sizi yanlış yönlendirmek istemem o yüzden lisans tiplerini bir araştırmanızı tavsiye ederim.

Size araştırmanız için tavsiye olarak söyleyeceğim okullar;

FITA (Florida Institute of Technology), eğitim yeri Amerika’da: Türk Hava Yolları’nın birçok akademi öğrencisi bu uçuş okulunda eğitim aldı. En köklü uçuş okullarından bir tanesi.

CAE OXFORD Aviation Academy, eğitim yerleri İngiltere, Belçika, Hollanda, Amerika ve Hindistan’da bulunuyor: Bu okul da Türk Hava Yolları’nın birçok adayı için tercih ettiği uçuş okullarından bir tanesi. Aynı zamanda birçok  Avrupa havayolu şirketletiyle (British Airways, EasyJet, Jetstar vs) Ab-Initio anlaşmaları mevcut. Birçok öğrencisi garantili iş fırsatıyla eğitim alıyor. Sitelerinde detaylı bir aramayla birçok firmayla olan anlaşmalarını ve pilot adayı olabilmek için şartlarını okuyabilirsiniz.

Benim bildiğim bu iki okul köklü geçmişlere ve iyi itibarlara sahip. Bu okullarla İstanbul’da gerçekleşen havacılık fuarlarında da görüşme fırsatım olmuştu, sizede tavsiyem mutlaka yapılacak olan fuar etkinliklerine katılarak bu okullarla yüzyüze oturup konuşmanız. Bu sayede aklınıza takılan tüm soruları sorma fırsatınız olur. Özellikle lisans türleri ve geçerli olduğu ülkeler başlıca odaklanmanız gereken konulardan birisi.

Konunun başında sorduğum soruya cevabınız hayır ise okumaya burdan devam edebilirsiniz. Ben ve benim gibi maddi imkanları bir uçuş okulunun ücretini ödemeye yetmeyen pilot adayları için zorlu ama bir okadar da keyifli olan süreçlere hazır olun.

Türkiye’de ücretsiz olarak size eğitim veren iki firma var. Bunlardan biri Türk Hava Yolları, bir diğeri ise Sunexpress. Ben öncelikle Sunexpress ve koşullarından size biraz bahsetmek istiyorum ardından Türk Hava Yolları’nın süreci hakkında bilgilendirme yapayım.

Okuldan mezun olmayı beklediğim bir dönemde Türk Hava Yolları’nın ilanı açılmıştı, sanıyorum 2014’ün 3.ilanı ancak henüz mezun olmadığım için malesef başvurum geçersiz sayılıyordu. Bundan dolayı diğer bir ilanı beklerken Sunexpress’in kariyer net’teki ilanını gördüm. Airporthaber’in forumunda da Sunexpress programı hakkında çok az bilgi bulunuyordu oradan da faydalandım.

Sunexpress – Stella AB-Initio ( Sunexpress – Stella Yetiştirilmek Üzere Aday Adayı Alımı) ilanına sizde kariyer net’ten hala aktifse başvurabilirsiniz. Öncelikle bu programın amacı Sunexpress’in Stella uçuş okulu ile yaptığı anlaşma neticesinde, aşamaları geçen adayların garantili pilot eğitimi alması. Yani Sunexpress Stella uçuş okulunun onlar için pilot yetiştirmesi amacıyla bir anlaşma yapmış. Başvuru şartlarını ilanda net bir şekilde görebilirsiniz. Kısaca şartlardan bahsedecek olursak;

 • 01/09/1985 ve sonrasında doğmuş olmak,
 • 4 yıllık bir üniversite mezunu olmak,
 • En az 4 yıl askerlik tecil imkanı olması,
 • Geçerli bir pasaportu ve vize alabilmesi için herhangi bir problemi olmamak,
 • 1.Sınıf sağlık raporu’na uygun olmak,
 • Son iki yıl içinde alınmış bu dil belgelerinden birine sahip olmak; TOEIC (Reading 385, Listening 400, Speaking 160, Writing 150)
  TOEFL IBT (Reading 22, Listening 21, Speaking 23, Writing 21)

Ben başvurduğumda ne mezuniyet belgem ne de Toefl belgem vardı. Kendileriyle iletişime geçtikten sonra bu şartların belli bir aşamaya kadar esnetilebildiğini öğrendim. Başvurudan sonra muhattab olduğunuz insanlar Stella uçuş okulunun görevlileri, özellikle Jacqueline hanım size bu konuda sürecin başından sonuna kadar destek verecektir. Mülakat kısmına kadar mezuniyet belgeniz veya toefl’ınız olmasa da sorun etmiyorlar ama mülakata girebilmeniz için tüm istenenlere sahip olmanız gerekiyor.

Başvurunuzu yaptıktan sonra sizi “info session” dedikleri bilgilendirme toplantısı için davet ediyorlar. Bu toplantının amacı size bütün süreci baştan sona anlatmak ve eğitimin nasıl olduğu, eğitimden sonra ne kadar maaş alacağınız ve ne kadar okula geri ödeme yapacağınız, kısacası tüm detaylar konuşuluyor. Bu toplantıdan hatırladığım, ilk işe başladıktan sonra ilk yıl için yaklaşık 3000 euro maaş alacağınız ancak bunun en az yarısını okula geri ödeyeceğiniz. Detayları tam olarak hatırlamadığım için kendilerinden direk bilgi almanız daha doğru olacaktır.

İnfo session bittikten sonra size gireceğiniz ilk sınavın tarihini soracaklar. Buna karar verdikten sonra sınav günü kendilerine “sınav ücreti” diye tanımladıkları 300 euro tutarındaki parayı ödemeniz gerekecek. Ardından ” Phase 1″ isimli aşamaya gireceksiniz. Bu sınav bilgisayarla yapılan bir sınav. Süre kısıtlaması içinde sizin pilotluğa ne kadar elverişli olduğunuzu bu sınav gösterecek. Mental aritmetikten, numara serilerine, temel fizik bilgilerinden, matematik ve küp açma gibi testleri yapacaksınız. Bu aşamalar hakkında ilerki günlerde daha detaylı açıklama yapacağım ancak şimdi konunun sapmaması için kısa açıklamalarla devam ediyorum.

Bu aşamayı başarıyla geçtikten sonra ki bence çalışarak yapılabilir bir aşama, “Phase 2” aşamasına geçiyorsunuz. Bu aşamada size mail yoluyla bir kitap gönderiliyor. Bu kitap genel uçuş bilgilerini içeriyor ( uçak nasıl uçar, fizikte uçağın uçma prensipleri, uçak nasıl döner, kanat hareketleri nelerdir, uçak nasıl alçalır nasıl yükselir vs). Bu kitapda birde simulatör testinde nasıl bir teste gireceğiniz, neler yapmanız gerektiği anlatılmış.

Bu kitabı çalıştıktan sonra önce yaklaşık 30 soruluk bir teste giriyorsunuz, tamamı kitaptaki bilgilerden, bu testi geçtikten sonra hatalarınızı stella uçuş okulundan kaptan pilot’la tartışıyorsunuz. Bir nevi size hatalarınızın neler olduğunu, doğru olanın ne olduğunu öğretiyor. Bu aşamadan sonra da simulatör testine geçiyorsunuz.

Simulator testinde de kaptan ilk 25 dakika sizin yanınızda size yardım ediyor ve kitaptaki rotayı takip etmenizde size yardımcı oluyor (size verilmiş kitapda bulunan rota ve dakika dakika yapacaklarınızın listesi, simulatörde de yanınızda bulunacak ve oradan takip edebileceksiniz.) . Ardından sizi yalnız bırakıyor ve rotayı kendi başınıza doğru bir şekilde tamamlamanızı istiyor. Bu aşamada dikkatli olmak ve hata yapmamak çok önemli. Kitap elinize geçtiken sonra simulatör sınavı için evde Fsx oynayarak bu sınava çalışabilirsiniz.

Bu aşamayı da geçtikten sonra Stella uçuş okulunun yaptığı mülakata giriyorsunuz. Orada sizin uçaklarla ilgili bilgileriniz, matematikle olan ilişkinizi sorularla ölçüyorlar. Aynı zamanda stresle nasıl başa çıktığınızı ve heyecanınızı nasıl kontrol ettiğinizi ölçüyorlar. Önceden bu aşama uygulanıyordu ama şimdilerde galiba son aşama olan mülakatla birleştirilmiş durumda.  Bu aşamayı geçtikten sonra son mülakat yani Sunexpress’in yaptığı kurul mülakatına giriyorsunuz. Burada da aynı şekilde ölçülen birçok konu var. Mülakat bittikten sonra size bir süre dışarda beklemeniz söyleniyor ve ardından içeri çağrılıyorsunuz. Bu aşamayı da başarıyla tamamlarsanız eğer rozetiniz orada takılıyor. Tamamlayamazsanız ise eller sıkılıp oradan ayrılıyorsunuz.

Gördüğünüz gibi birçok sınavı olan bir aşama. Ama size şunu söyleyebilirim ki gerçekten kısa süren bir aşama. Yaklaşık 1 ayda tüm süreci tamamlayabiliyorsunuz.

Şimdi sıra Türk Hava Yolları’nın Yetiştirilmek Üzere Pilot Aday Aday’ı alımı ilanında.

En baştan kafama koyduğum, ilanın açılmasını dört gözle beklediğim ilan sonunda açılmıştı. Ben 3. ilanın zamanlarında, Sunexpress’e başvurmadan önce mayıs ayında “ielts” belgemi almıştım. Türk Hava Yolları’nın koşulu olan 6.5 puanını ( o zamanlarda 6.5’tu şimdi 6) 1 aylık bir çalışmayla almıştım. Thy programında eğitim süresince herhangi bir eğitim ücreti ödemiyorsunuz, eğitim bittikten sonra sizin  maaşınızdan eşit olarak sözleşmede belirlenen süre boyunca düşülüyor. Buarada tabiki belli bir süre boyunca THY’de çalışma zorunluluğunuz olacak ki bence bu harika, herkesin çalışmak isteyeceği firma Türk Hava Yolları’dır diye düşünüyorum.

Türk Hava Yolları’nın ilanlarına sadece tek bir yerden o da kendi web adresinden başvurabilirsiniz. İş ilanları kısmında açılan pilot aday adayı alımı ilanlarına bilgilerinizi doldurarak başvurabilirsiniz. En son bilgilere göre şartlar bu şekildeydi;

T.C. Vatandaşı olmak,

En az 4 yıllık lisans mezunu olmak,

01.01.1984 ve sonrasında doğmuş olmak,

Erkek adaylar için boy 165 cm’den kısa, 190 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine uygun olmak,

Bayan adaylar için boy 160 cm’den kısa, 190 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine uygun olmak,

Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,

Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,

Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak.

Yabancı Dil (İngilizce) Şartı

İlan tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek.

TOEFL (IBT) : 75 (speaking : min.20)

IELTS (Akademik) : 6 (speaking : min.6)

Sağlık Şartı

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) Annex-1’deki ve JAR FCL-3’deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olmak. (Adaylar bu şartları sağladıklarını belgeleyen raporu, daha sonra duyurulacak tarihte belirtilecek hastanelerden kendi imkanları ile temin edeceklerdir.)

Diğer Şartlar

THY A.O. tarafından yapılacak olan değerlendirme süreçlerinde başarılı olmak.

Şunu söylemeden geçmeyelim, THY malesef hiçbir şartta esneklik sağlamıyor. Atıyorum “benim mezuniyet belgem bir ay sonra gelecek sonra getirsem olurmu” gibi soruları hiç sormaya bile yeltenmeyin. Tüm belgeleri eksiksiz olarak sağlamadan yada belge teslim tarihine kadar sağlayamayacaksanız boşuna başvurmayın. Bu arada ek olarak sağlık raporunu almanız gerekmiyor, yani tüm aşamaları başarıyla geçtikten sonra bu raporu alıp teslim ediyorsunuz o yüzden aşamalara girmeden almanızın hiçbir yararı yok.

Belgenizi teslim ettikten sonra size mail yolu ile bilgilendirme yapılacağı söyleniyor. Ne kadar süre sonra size sınav için tarih geleceğini kimse bilemez. Bazen belge teslim ettikten 2 hafta sonra bazen 2 ay sonra. Bu yüzden çalışmalarınızı ona göre belirlemekte fayda var.

Size sınav tarihinizin en az 10 gün öncesinde “DLR” sınavı için çalışma linkleri yollanacak. Bu linklerde gireceğiniz modüllerle alakalı örnek testler mevcut. Onun dışında bu testlere benzer testler “Sunex CBT” adıyla geçer. Bunları da forumlarda veya internet sitelerinde bulabilirsiniz. En azından bu sınavlara yeteneğiniz olup olmadığını anlamak açısından bir deneme yapmanızda fayda var.

DLR sınavı sabah 9’da başlayıp akşam 17 civarlarında biten bir sınav, çok ama çok kapsamlı bir sınav. Gözünüzü korkutmak için demiyorum bunu, çalışarak üstesinden gelinebilecek bir sınav bence. Sınavlar ingilizce, matematik, fizik, perceptual speed, run memory span, visual memory, spatial orientation, cube rotation, concentration, ve mic (monitoring and instrument coordination) testlerinden oluşuyor. Bu aşamalar hakkında ilerki zamanlarda açıklamalar yazabilirim ama internette kısa bir araştırmayla bu testler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Özellikle forum bu konuda size en çok yardımcı olacak yerdir.

DLR aşamasını geçtikten sonra 10-15 gün içinde sonucunuz size mail yoluyla iletiliyor, başarıyla geçtiğiniz taktirde önünüzde DLR2 aşaması olacak. Bu aşama için de tarihiniz yaklaşık 20 gün sonrası olabiliyor. Bu aşama psikologlar ve kaptan pilotların bulunduğu ingilizce bir mülakat.. Bu aşamada da sizin havacılığa olan ilginiz, havacılık bilgileriniz, temel uçuş bilgileriniz, firma hakkındaki bilgileriniz, bunların dışında psikologların ölçtüğü benim veya sizin bilemeyeceğiniz birçok paratmetre de bulunuyor. Bu kısımlarda stressle ve heyecanla başa çıkabiliyormusunuz, takım için iletişiminiz nasıl, sosyal birimisiniz, eleştirilere açık iş profesyonelliğe geldiğinde objektif davranabiliyormusunuz kısacası bir pilotun sahip olması gereken özelliklere sahipmisiniz bunları ölçüyorlar. Eğer bu aşamayı da başarıyla tamamlarsanız son kısım, yani mülakat için tarih alıyorsunuz. Bu da yine 20 gün ve daha fazla sürebilir. Mülakat kısmıda da THY kurulu tarafından yapılan şirkete uygun olup olmadığınıza karar verilen bir iş mülakatı. Bu mülakat 10 dakika da sürebilir 30 dakika da veya 1 saat de. Bu aşamaya girdikten sonra sonucunuz 1 ay içinde açıklanıyor. Uzun sürdüğü durumlar da olabiliyor.

En başından itibaren bu süreç için 3-4 ayınızı ayırmanız gerekebilir. Başvurudan itibaren belge tesliminden sınav tarihlerine kadar birçok aşamada uzun süre beklemeniz gerekebilir. O yüzden kendinizi bu sürece tamamiyle konsantre etmeniz gerekiyor. Özellikle DLR 1 sınavı için doğru ve planlı bir çalışmayla başarıya ulaşabilirsiniz.

Sürecin her aşamasında takılabilirsiniz. Örneğin DLR aşamasında bilgi modüllerinden (ingilizce, matematik ve fizik) kalırsanız, 3 ay sonra o modüllerden tekrar sınava girebiliyorsunuz. Eğer yetenek modüllerinden birinden kalırsanız o zaman tüm sınavı en başından itibaren en erken 9 ay sonra tekrar etmeniz gerekiyor. Bu arada DLR sınavına toplam giriş hakkınız da 2.

Eğer DLR2 aşamasından kalırsanız bir yıl ceza süreniz oluyor, bu süreden sonra tekrar başvurarak o aşamaya girebilirsiniz.DLR 2’den kaldıktan sonra belki bir aşama daha eklenip tekrar çağırılabilirsiniz bunun örneklerini birçok kez gördük o yüzden kesinlikle pes etmemenizi öneririm. Eğer mülakat kısmında kalırsanız da ne kadar ceza süresi olduğunu bilmiyorum ama tekrardan mutlaka başvurabilirsiniz.

Pilot olabilmek için bunların dışında birkaç yol daha kaldı ama bunlar hakkında bilgim neredeyse yok diyebilirim. Örnek olarak Qatar Airways’in de AB-Initio programı mevcut, ona da başvurabilirsiniz ama tabiki şartlara uyum sağlıyorsanız. Ben THY sürecini başaramama ihtimalime karşı onlarla da iletişime geçmiştim, kendileri başvurumu onayladı ve beni sınava davet ettiler ancak sınav İngiltere’de ve sınav ücreti yaklaşık 400 TL civarındaydı. Gidip tecrübe etmek isteyenler olabilir diye bu bilgiyi de vermek istedim.Bu da fazladan bilgi olsun size.

Yazdıklarımın hepsi kendi tecrübe edindiğim bilgilerdir, içlerinde hatalı, yanlış veya değişmiş bilgiler bulunabilir dolayısıyla doğru bilgileri mutlaka kendi adresinden almanızı tavsiye ederim. Başvuru şartlarında, sınavlarda, aşamalarda vs ve tüm süreçlerde değişiklikler olmuş olabilir. Benim bunları tecrübe edindiğim zaman 2014 yılıydı dolayısıyla birçok şey değişmiş olabilir, elimden geldiğince kurallar çerçevesinde paylaşımlar yapmaya devam edeceğim.

Sınavlar hakkında yine yazılar yazmaya devam edeceğim ancak tabiki kurallar çerçevesinde. Çünkü sınav sorularının dışarda paylaşılması kesinlikle yasak, onun dışında hertürlü sorularınızı, merak ettiklerinizi yanıtlamaya hazırım. İster bu yazının altına yorumlarla, isterseniz de mail@liveonedream.com adresine maillerinizi yollayarak sorularınızı, fikirlerinizi paylaşabilirsiniz benimle. Hepinize iyi çalışmalar, pilot olmayı gönülden isteyen ve başarmak için çalışan herkesin başarılı olmasını diliyorum.

Facebook Yorumları

Yorum

About onedream

Forumlardan onedream, hayalini gerçekleştirmiş, akademide eğitim alan bir pilot adayı..

Bir de buna bakın

Eğitim Başladı

Birkaç gündür yazmaya vakit bulamadım, daha doğrusu yazmak için derslerin ilerlemesini ve buraya yavaş yavaş alışmak …

17 Yorumlar

 1. Hocam, gerçekten yaptıklarınızı takdir ediyorum.Benim gibi tam bir bilgiye ulaşamayan ya da bulamayan arkadaşlar için yazıların altın niteliğinde.Umarım, yazılarınızın devamı gelir…

 2. Bu sekilde kapsamli ve icten aciklamalar icin tesekkur ederiz..

 3. qatar airways’e basvurabılırsınız demıssın, qatari ya da qatari mother şartı ile ilgili nasıl bir dönüş aldın şirketten?

  • Benim baktığım zaman böyle bir şartı yoktu.. Değişmiş olabilir.

   • Merhaba,

    Vermiş olduğun detaylı bilgiler için çok teşekkürler. Ayrıca akademiye girdiğin için de tebrikler 🙂 Ben de 2015 ilanına başvurdum ve Finlandiya’da yaşıyorum. Konu hakkında bilgin varsa bachelor degree (210 kredi ve tez dahil) diploması 4 yıllık lisans diye geçiyor değil mi? çünkü Finlandiya’daki okul 3,5 yıl sürüyor ve Turizm mevzunuyum. Bir de bazı arkadaşlar mühendis fakültesi mezunları alınıyor gibi bir şeyler yazmışlar forumda? Cevabın için şimdiden teşekkürler.

    • Merhabalar, bachelor degree yeterli oluyor. Daha önce çok kez duydum yurtdışında üniversite eğitimi alıp diplomasıyla başvuranları,kaç senede bitirdiğinin bir önemi yok, hatta bir arkadaşımız bizimle birlikte eğitimde, kendisi de yurtdışında üniversite okumuş. Mühendislik konusunda duydukların yanlış, evet mühendislik mezunları alınıyor çünkü başvuranların çoğunluğu mühendis ondan dolayı 🙂 Ama kesinlikle mühendis olduğu için herhangi bir şekilde ayrım yapılmıyor. Birçok arkadaşım var mühendislik dışında bölümlerden mezun olmuş, bu konuda için rahat olsun. Kendini mülakat aşamasında güzel bir şekilde ifade edersen bunların hiçbir önemi yok. Sınavlarda şimdiden başarılar. İstediğin zaman merak ettiklerini sorabilirsin herzaman yardımcı olmaya çalışırım.

     • Güzel kardeşim cesaret verici paylaşımın için Allah şu mübarek ramazan günü senden razı olsun. En büyük korkum buydu. Geçen dönemdeki ilanlarda belirli bölüm şartları vardı ve aralarında turizm yoktu. Yeni ilanlarda görmeyince hemen başvurdum çünkü hayalim 🙂 Finlandiya’da da özel bir uçuş okulunun testlerini geçtim ancak okul ücreti 110.000 Euro olduğundan kayıt belgesi dahi teslim etmedim 🙂 Akademide olan bir kardeşimiz olarak sence kendini iyi ifade etmek neye bağlı? Tabi doğal ve kendin olmanın dışında. Yani ne önerirsin. Saygılarımla

     • Tüm aşamaları görmüş biri olarak bence en iyi aşama mülakat. Çünkü o kısımda aklındaki tüm şeyleri konuşma fırsatı buluyorsun, onların karşısına tüm aşamaları geçmiş ve kendini kanıtlamış olarak çıkıyorsun. Bence bu aşamada tamamen dürüst olmak en doğrusu, kendini onlara olduğundan farklı göstermeye çalışmamalısın, neden pilot olmak istediğini içten bir şekilde onlara belirtmelisin ve aynı zamanda bu işten kolay kolay vazgeçmeyecek birisi olduğunu ve bu işe başlamak için ne kadar heyecanlı olduğunu onlara göstermelisin. Bazı arkadaşlarımızın mülakatı 5-10 dakika arası bazılarımızın 30-40 dakika arası sürmüştü, aslında içeri girene kadar nasıl bir mülakatla karşılaşacağını bilemiyorsun bundan dolayı kesin bir yorum yapmak doğru olmayacaktır. Sen kendini iyi tanı, neden pilot olmak istediğini, pilot olmanın zorluklarıyla başa çıkıp çıkamayacağını ve bu işten ilerde kolay kolay vazgeçmeyeceğini onlara kanıtla.

 4. Çok teşekkür ederim değerli bilgilerin için. İyi eğitimler!

 5. Pilotaj yazmayı düşünüyorum üniversiteler hakkında bilginiz varmı (thk özteğin atılım okan) hangisi daha iyidir eğitim olarak birde pilot olduktan sonra çalışma saatleri nelerdir yurt içi ve yurtdılı uçuşlar neye göre belirleniyor konaklama süresi nedir çok merak ediyorum cevaplarsanız sevirim

  • Üniversiteler hakkında çok bilgim yok ancak Anadolu Üniversitesi’nde pilotaj okumuş şuanda görevde olan bir arkadaşım var, forumlarda biraz araştırmanı, orada okuyan arkadaşlarla iletişime geçmeni tavsie ederim. Yurtiçi ve yurtdışı tamamen şansa bağlı olarak ve uçak tipine bağlı olarak da değişen bir etken, bunu önceden bilemezsiniz. Bir ay yurtiçi uçup öbür ay yurtdışına uçabilirsiniz. Çalışma saatlerini şuan detaylı yazmam mümkün değil çünkü uçak tipine, verilen aylık uçuş saatine, görevine ve daha birçok etkene göre değişen bir durum ancak bir pilot ayda en fazla 110 saat uçabilir ve ortalama pilotların aylık uçuş saati de 80 civarlarında diye biliyorum. Tabiki uçuştan önce ve sonra da briefing,uçuş planlama, rota belirleme, gidilecek meydan ve trafik patern çalışmaları, ağırlık ve denge hesaplamaları gibi birçok hazırlıkla da vakit geçireceğinizi düşünürseniz ortalama günde yaklaşık 8 saat bir çalışma süresi var diyebilirim.

 6. Bu sene mezun olacağım ve THY nin programına başvurmak istiyorum ancak pilotların çalışma saatleri ve yaşantıları hakkında kafamda soru işaretleri var.Bilgi verirseniz sevinirim.

 7. Ben 4 yıllık İngilizce Öğretmenliği mezunuyum ve halihazırda öğretmenim. Benim de dil belgesi gösterme şartım var mı? Bu konuda bir bilginiz var mı? Ayrıca başarısız olduğumuz taktirde başka bir başvuru zamanında bütün süreç için tekrar başvurabilir miyiz?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Hangi bölümden mezun olduğunuz farketmiyor, ilanda yazan şartları sağlamanız yani istenen dil belgesini getirmeniz gerekiyor. Başarısız olduğunuzda tekrar başvurma şansınız var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir