Home / Pilotaj / İlk Solo Uçuş

İlk Solo Uçuş

first solo

Yeniden merhabalar 🙂 Bu yoğun tempoda vakit buldukça yazmaya, bilgi paylaşmaya çalışıyorum, uçuşlar çok zevkli ve heyacanlı geçiyor. Bu sıralar filomuzda sırası gelen arkadaşlar solo uçuşlarını yapıyorlar, anlayacağınız gibi hareketli günler geçiriyoruz 🙂 Solo uçuşları izlemek uçmaktan daha heyecanlı size öyle söyleyeyim. O son iniş gerçekleşene kadar tüm ekip aşağıda solo yapan arkadaşı heyecanla bekliyoruz her seferinde. Tabi sonrasındaki tebrikler ıslatma faslı daha eğlenceli geçiyor.

Ve günler hızlı geçti sıra benim soloma geldi 🙂 Solo yapmadan bir gün önce genelde 2 adet eğitim uçuşu gerçekleşiyor. Bunun amacı hem kontrollere iyice aşina olmak hem de kendine olan güveni daha da arttırmak. Özellikle palya, pisti tutturma gibi konularda bu 2 saat süren uçuş gerçekten çok faydalı. Solo dediğimiz uçuşta 15 dakika süren bir meydan turu aslında. Zaten öncesindeki uçuşlarda sürekli meydan turu yaptığımız için 15 dakikalık bir meydan turu bizim için çok da zor değil. Bizi heyecanlandıran ve aslında zorlayan kısım tek başına uçmak. Yanında hocanın olduğunu bilerek uçmak çok ayrı, tek başına uçmak çok ayrı.

Fazla uzatmadan Temmuz 17 gününün benim için nasıl geçtiğini anlatmaya geleyim. Saat 06.00 briefing için sınıftayız, solo yapacak öğrenci olduğum için iki kat heyecanlıyım 🙂 Brifefing yaptıktan sonra kontrol uçuşumu yapacak olan hocamla birlikte uçak başı yaptık. Uçak kontrollerini tamamladıktan sonra 07.00’da havalandık, 30 dakikalık bir uçuşun ardından hocam solo yapmaya uygun olduğuma karar verdi ve ardından solo için beni yalnıza bıraktı. Kafamda hayal ettiğim 27 pisti meydan turuydu aslında ama rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle solo uçuşum 09 pistine döndü, kontrol uçuşumuzda da meydan turumuzu 09 için yaptık. Neyse, hocamla birlikte uçuşumuz bittiğinde taxi yoluna girip hocamın uçaktan inmesini bekledim, o indikten sonra heyecanlı kısım başladı 🙂 Kuleden gerekli izinleri aldıktan sonra piste girişimi yaptım. Yukarda videodan da izleyeceğiniz gibi rüzgarı karşıdan aldığımız için güzel bir kalkış oldu. 07.15, hayatımdaki en mutlu anlardan bir tanesi, ilk solo uçuşuma başladım 🙂

Uçağa full throttle verdikten hemen sonra pervane etkisi denilen (slipstream effect) olaydan dolayı uçak başı sola kaçmak istiyor, bunu engellemek için sağ rudderı güçlü bir şekilde ayağımız basılı devam ediyoruz. Kalktıktan sonra da nirengi (hedeflediğimiz görsel nokta) korumak için rudderlarla uçağı düz tutuyoruz. 300 feet aldıktan sonra , kalkışta 10 derece olan flap’imizi alıyoruz, bunu yaparken de uçağın burnu azalan lift kuvvetindeki azalmadan dolayı burun aşağı vermeye çalışacağı için lövyeyle burnu tok tutuyoruz (baş düşmesin diye birazcık kendimize doğru çekiyoruz). Ardından nirengilerimizi kontrol ederek 500 feet aldıktan sonra dönmeye başlıyoruz. Bu arada tırmanışımız 1000 feet’e kadar devam ediyor. Rüzgar altına girmeden (piste paralel olan, hayali bir yol kabul edilen kısma verilen isim;kalkışları rüzgara doğru yaptığımız için rüzgarın uçağa arkadan estiği kısım diyebiliriz,piste yaklaşık 1.2-1.5 mil uzaklığında olur.) önce eğer uçağımız 1000 feet’e yaklaştıysa ki bizim için referans noktası (burnu yavaşça düzelteceğimiz, yani uçağı tırmanıştan düz uçuşa geçireceğimiz kısım) 950-980 feet’tir. Bu rakamları gördüğümüzde yavaşça burnu ezerken süratimizi kontrol ederek throtle’ımızı da ayarlıyoruz.

Rüzgar altı yolunu solumuzda yakşalık 45 derecelik bir açıyla gördüğümüzde 30 derecelik veya 20 derecelik dönüşle (genelde 30 derecelik dönüşü tercih ediyorum) rüzgar altına giriyoruz. Bu sırada da kuleye rüzgar altına girdiğimizi ve niyetimizi ikaz ediyoruz. Rüzgar altındayken pisti solumuzda takip edebiliyoruz, esas bacak diye isimlendirilmiş piste dik konumda olan hayali yolumuza girerken yine kuleye esas bacağa girdiğimizi ikaz ediyoruz. Bu sırada da pist başını kontrol ediyoruz. Yine belirlediğimiz görsel nirengilerle ve aynı zamanda rüzgar bilgisini de kontrol ederek (garmin 1000 ekranında da havadaki rüzgar bilgisi canlı olarak görülebiliyor) gazı nerde keseceğimizi flapleri ne zaman koyacağımızı belirliyoruz. Ben rüzgar bilgisini de göz önünde bulundurarak gazı biraz geç kesmeyi tercih ettim ancak piste yaklaşırken farkettim ki pistin biraz gerisinde kalabilirim, risk almamak için de biraz gaz takviyesiyle durumu daha kolay bir hale getirdim. Gaz kestikten hemen sonra 10 derece flapimizi koyup 85knot ve altını görür görmez 20 derece flap’imizi de koyarak uçağı süzülüş pozisyonuna getiriyoruz ve 70-75 knot arası bir hızı koruyarak süzülüşümüze devam ediyoruz. Bu sırada yine pist başını 45 derecelik bir açıyla gördüğümüzde uçağımızı dönüşe başlıyoruz.

Tabi bunları yaparken nasıl terlediğimi görmeniz lazım. Neyse teker koyma kısmına geçeyim.. Piste yaklaştıkça palya (uçağın piste çok yakın bir durumdayken, hızını düşürüp, teker koymasını sağlamak için yaptığımız hareket, uçağı aynı zamanda stall’a sokmak diyebiliriz) için hazır  olmak gerekiyor. Aynı zamanda da süzülüşteyken iniş için belli bir trim ayarı (uçağın değişen pozisyonundan dolayı, lövyede hareket yapmayı kısıtlayan ağırlığın yokolması için yapılan ayar,trim denilen şey de elevator’da bulunan küçük kanatçık) yapmamız gerekiyor ki uçağı palyaya sokarken lövyede aşırı yük olmasın. Piste yeterli seviyede yaklaştığımda uçağı palyaya soktum ve süratin düşmesini bekledim bize öğretildiği gibi, ardından sürat düştükçe uçak stall’a girip çöküşe başladı, çöküş oldukça ben lövyeyi çekerek uçağın tutunmaya devam etmesini sağladım, bunu iki kere daha yaptıktan sonra uçak artık hiç tutunamayarak teker koydu. Bunu yapmamızın nedeni uçağı mümkün olduğunca piste hafif ve nazikçe teker koymasını sağlamak. Eğer bunu yapmazsak sert bir iniş gerçekleşebilir. İnişten sonra kuleden solo öğrencisinin görevini başarıyla tamamladığı anonsunu duydum ve bu benim için en güzel anlardan birisiydi. Hocalarımın tebriklerini almak, bu gururu yaşamak ve hayalime bir adım daha yaklaşmak beni çok mutlu etti. Taxi yaptıktan sonra filodaki dostlarım, devrelerim beni karşıladılar. Diğer bir arkadaşım da benim gibi o sıralar solo uçuşunu yapıyordu. Onu da karşıladıktan sonra ıslatılma faslına geçtik.

Bunları yaşamak gerçekten gurur verici. Bu noktaya kadar ulaşmak bile şimdiden göğsümün kabarmasını sağlıyor. Benim gibi filodaki tüm arkadaşlarımın da aynı şeyi hissettiğinden eminim. Şimdiki yeni hedefimiz diğer yalnız uçuşlar diyelim 🙂 Özellikle ilk seyrüseferi heyecanla bekliyorum. Tekrar görüşmek dileğiyle…

Facebook Yorumları

Yorum

About onedream

Forumlardan onedream, hayalini gerçekleştirmiş, akademide eğitim alan bir pilot adayı..

Bir de buna bakın

Planör Eğitimi Nedir ? Fiyatları Ne Kadar ?

Eğitim tarihimi bekleme sürecinde yazacak birşeylerim olsun istedim, düşünürken birkaç hafta önce planör eğitimiyle ilgili …

4 Yorumlar

 1. hocam merhaba,

  askerliğiniz tecilliydi forumdan takip ettiğim kadarıyla son durum nedir? thy herhangi bir yaptırımda bulundu veya bulunacak mı?

  • Merhabalar,

   Evet askerliğim hala tecilli durumda. Bu konuda şirketin herhangi bir yaptırımı yok, askerlik tamamen sizin sorumluluğunuzda olan bir mevzu. Sadece eğitim bitene kadar askere gitmemeniz gerekiyor, sonrasında şirketle görüşüp uygun bir zamanda gidilebilir.

 2. Tekrar merhaba,

  Öncelikle cevap için teşekkür ederim, bu sürece girmeden önce iş tecrübeniz oldu mu? Ben yeni mezun ve iş tecrübesiz bir aday olarak boşa mı kürek çekiyorum sizce?

 3. Hocam Merhaba sağlıkla ilgili olarak sırttaki kifoz sizce sorun olur mu ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir