Home / Genel / Ielts’den Nasıl Geçilir ? Nasıl 6.5 Alınır?

Ielts’den Nasıl Geçilir ? Nasıl 6.5 Alınır?

Forumda bu sürecin başında yazdığım bir yazı vardı “Ielts’den Geçmek İmkansız Değil ” , şimdi bu yazıyı yazarken o aklıma geldi, eğer vaktiniz olursa onu da bir okumanızı tavsiye ederim. Daha sürecin başlarında, hiçbir sınava girmemiş, hatta başvurmamışken ilk adımı ielts sınavına girerek atmıştım. Şimdi geriye dönüp bakınca ne kadar uzun yol katettiğimi görmek beni mutlu ediyor. Neyse konuyu fazla duygusallaştırmadan bilgiye ihtiyaç arkadaşlarıma yol göstermek istiyorum.

Öncelikle toefl ve ielts ayrımını yapıp bu yolu seçtiğinizi varsayarak yazıya devam ediyorum. Alacağınız puan kaç olursa olsun, asıl hedefinizin en yüksek kaç puan alabilirim olmasını tavsiye ediyorum. 6 almanız gerekiyor diye sadece 6 puan için çalışmamalısınız, daha yükseği hedeflemek her zaman işimizi garanti altına alacaktır.

Öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız. İngilizce seviyem “upper intermediate” seviyesindemi? Bunu tam olarak bilmiyorsanız yada kestiremiyorsanız bi ingilizce kursuna gidip ücretsiz bir seviye testi olabilirsiniz. İnternette yapılan testlere pek güvenmiyorum çünkü. Örnek olarak ben ingilizce eğitim veren bir üniversitede okudum, daha doğrusu hazırlık döneminde ingilizce eğitim aldım, geri kalan eğitim dönemimde bazı derslerde ingilizce gördüm. Ardından erasmus tecrübesi yaşadım ve ingilizcemin o 5 aylık dönemde iyi bir yükselişe geçti. Açıkcası oraya gitmeden önce ingilizcemin upper seviyede olduğunu düşünmüyordum.

Öncelikle kendinizi bir kere test etmenizi tavsiye ediyorum. Bunun için Cambridge’in harika ielts pratik kitapları var, neredeyse sınavla birebir aynı. Bu kitapları eğer İstanbul’da yaşıyorsanız Akmar pasajından alabilirsiniz yada alışveriş merkezlerindeki kitapçılardan edinebilirsiniz. Mutlaka yanında CD’sini almayı unutmayınız. Bu kitabı edindikten sonra, sınav için verilmiş süreyi geçmeden , sınav gibi bir deneme yapın kendinize evde. Sadece writing kısmı için kendinizi test edemezsiniz ama onun için de tanıdığınız bir ingilizce hocasından yardım alabilir, kağıdınızı notlandırmasını isteyebilirsiniz.

Bu denemeyi yaptıktan sonra puanlamayı kendiniz yapabilirsiniz. Puanlama için şu tabloya bakmalısınız;

Speaking ve writing hesaplamalarını dediğim gibi tanıdığınız bir ingilizce hocasından veya arkadaşlarınız arasında ingilizcesi yüksek seviyede olanlardan yardım almalısınız. Onların görüşlerini dinlemelisiniz.

Seviyenizi ölçtünüz ve örnek olarak aşağı yukarı 5-5.5 gibi bir puan alabiliyorsunuz. Hedefiniz 6 veya üstü ise en azından kendinize 1-2 aylık bir çalışma planı yapmalısınız. Puanınız daha düşük çıktıysa bu süreyi daha da uzatmanızı tavsiye ederim.

Çalışma planımda benim kullandığım kitap “New insight into Ielts” ve sizede şiddetle tavsiye ediyorum. Bu kitap gerçekten başlı başına bir ielts danışmanı. Kitabın yarısı eğitim içerikli diğer yarısı ise bu eğitimin pratiğini yapmak için hazırlanmış. Bu kitabın da CD’sini almayı unutmayın. İçindeki listening partları gerçekten çok güzel hazırlanmış.

Bu kitabı hergün bir ünite bitirecek şekilde kullanmaya çalışın ama eğer bir ünite size zor geldiyse ve gerçekten zorlanıyorsanız illa da o gün geçmek zorunda değilsiniz. 2 hatta 3 gün bile bir ünite üzerinde çalışabilirsiniz. Bu kitap ielts’in her alanı için size çok güzel taktikler veriyor. Çalışma sürenize ve Cambridge’in exam kitapçıklarına göre kendinize bir de test tarihleri ayarlayın. Bu eğer çalışma süreciniz kısa ise 2-3 günde bir olabilir, eğer 2 ay gibi bir süreyse haftada bir veya iki olabilir. Her hafta mutlaka puanlarınızı da not etmeyi unutmayın.

Kelime dağarcığınızı geliştirmek için mutlaka küçük bir not defteri edinin ve hergün öğrendiğiniz kelimeleri buraya not edin ve de karşısına mutlaka bir örnek cümle yazın. Tuttuğunuz not defteri herzaman yanınızda olsun ve canınız sıkıldığında telefonunuza bakacağınıza buna bakın ve kelimeleri tekrarlayın. Özellikle ilginç kelimeleri ezberlemeye çalışın, bu kelimeleri writing’de veya speaking’de kullanırsanız eğer çok güzel puanlar yakalayabilirsiniz.

Speaking için mutlaka konuşabileceğiniz arkadaşlar bulmaya çalışın, onlarla ingilizce sohbetler yapın. Eğer kimse yok diyorsanız internette skype üzerinden bulabileceğiniz binlerce arkadaş var, onlar da sizin gibi ielts’den yeterli skoru almak için çabalayan insanlar. Bu arkadaşlara da speaking24.com’dan ulaşabilirsiniz, bu platformda herkes ingilizce seviyesini yazıyor ona göre arkadaşlar arıyorlar. Ben çok faydasını görmüştüm.. Ayrıca aşağıdaki videoda speaking sınavından 7.5 almanız için gerekli olan seviyeyi izleyebilirsiniz. Eğer bu seviyede konuşabilecek duruma gelirseniz 7.5 puanınız garanti.

Ayrıca bu videoda da speaking’le alakalı taktikler veriliyor ve gerçekten çok yararlı;

Şimdi kısaca deneyimimden bahsetmek istiyorum. Ben yaklaşık 1 ay çalışarak Listening:6 Reading:6,5 Writing:6 Speaking:7,5 Overall:6,5 puanını aldım. Sınavda bana en zor gelen kısım reading’di ancak beklediğim puanı alabildim. Özellikle son okuma parçası gerçekten çok zordu, tıpla alakalı bir konuydu ve oku oku bitmedi. Bunun dışında listening’den beklediğim puanı alamadım, çünkü ielts’de bana en kolay gelen kısım listening’dir ve evde yaptığım çalışmalarda herzaman 6.5 ve üstü puanlar aldığımı biliyorum. Büyük ihtimalle kelimeleri yazarken yaptığım harf hataları, büyük küçük harflerde yanlışlıklar ve tarihleri yazarken yaptığım küçük hatalar puanımı düşürdü (listening’de cevaplarınızı yazarken mutlaka kelimeler doğru yazılmış, büyük küçük harf kurallarına uygun olmalıdır, örnek olarak “mike” ismini yazıyorsunuz ve bu özel isimi baş harfi büyük olmadan yazdınız, bundan dolayı cevabınız geçersiz sayılıyor, aslında tüm kelimeleri tümüyle büyük harf yazsanız hiçbir sorun yaşanmaz.) Bu tarz önemli bilgilerde bahsettiğim kitapta anlatılmış o yüzden gözünüz korkmasın sakın.

Writing beklediğim gibi geldi, ancak ilk part gerçekten garip bir su üretim tesisiyle alakalıydı, resim şeklindeki üretimi yazıya dökmemiz istenmişti. İkinci partı tam hatırlamıyorum ama çok zor değildi. Düşük bir puan almamın sebebi malesef ielts’de writing kısmı en az puan verilen kısım. Bu konuda çok sertler. Birçok arkadaşım bu sınava girdi, daha writing’den 6 üstü alan duymadım. Belki bu benim arkadaşlarım için geçerlidir 🙂  O yüzden siz en iyi şekilde hazırlanmaya bakın. Mutlaka güzel kalıplar, değişik kelimeler kullanmaya özen gösterin ama tabiki ana konudan sapmadan.

Speaking kısmı bence ielts’in en zevkli ve en çok puan kazandıran kısımlarından bir tanesi, eğer karşınızdakiyle rahat bir şekilde iletişim kurabiliyorsanız bu kısımdan 6.5 ve üstü almamanız için hiçbir sebep yok. Size tavsiyem konuşurken hata yapmaktan korkmayın, hata yaptığınızda ise bunu farkedip mutlaka “excuse me” diyerek cümlenizi tekrardan söyleyin. Bu onların hoşuna gidiyor çünkü aslında bu sizin cümlenizdeki hatanızın farkında olduğunuzu ve onu düzelttiğinizi gösteriyor. Öyle çok garip kelimeler kullanmanıza gerek yok ama mutlaka past, past perfect, passive cümleler kurun, ingilizceyi iyi öğrendiğinizi karşınızdakine anlatın. Bu test bildiğiniz gibi basit soru cevaplarla başlayor. Bir süre sonra size bir kağıt veriliyor. Bu kağıtta speaking sınavının devamında anlatacağınız konu yazıyor. Birde size kalem veriliyor. 1 dakika süre boyunca konuyla ilgili konuşmak istediğiniz şeyleri o küçük kağıda not alabilirsiniz diyorlar, almasanızda olur ama anlatacağınız şeyleri hatırlamanız için önemli kelimeleri yazabilirsiniz. Ardından süre bitiyor ve konuşmaya başlıyorsunuz. Bu kısımda çok rahat olmakta fayda var. Paniklememeniz önemli çünkü, zaten yeterli pratiği yaparak gittiyseniz hiçbir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Bunların dışında önemli birkaç soruya cevap vermek istiyorum;

Ielts sınavına nasıl başvurulur ?

Öncelikle hangi tür sınava gireceğinizden emin olun. Başvuracağınız kurum sizden “General” veya “Academic” isteyecek. Sınav tercihinizi yaparken buna dikkat edin, kısaltması Academic : AC , General : GT .Bu sınavı Türkiye’de veren iki kurum bulunuyor, bunlardan birisi IDP diğer BRITISH COUNCIL, ben idp’yi tercih etmiştim. Sınav salonu The Marmara taksimdeydi, speaking sınavıda otele çok yakın bir yerdeydi. Ben gayet memnun kaldım. Başvurmak için www.idpieltsturkey.com

Ielts sınavına hangi şehirlerde girebilirim ?

Detaylı bilgileri ve seçenekleri kendi sitesinde de bulabilirsiniz. Şu an için benim bildiğim Kayseri, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa şehirlerinde bu sınava girebilirsiniz.

Ielts sınavı için bir kursa kayıt olmalımıyım ?

Tabiki kendinizi geliştireceğine inandığınız kurslar varsa kayıt olmanız faydalı olur ama mutlaka ilk denemede geçememe ihtimaline karşı mutlaka garanti isteyin. Eğer geçemezseniz kursa tekrar ücretsiz katılma şansınız olur.

Toefl ve Ielts’in farkı nedir ?

Toefl bilgisayar üzerinden yapılan bir sınav ve Amerikan ingilizcesi diyebiliriz. Ielts ise yazılı ve sözlü (speaking sınavı) yapılan bir sınav ve ingiliz ingilizcesi. Toefl’da özellikle speaking kısmında birçok kişi bilgisayara konuştuğu için kendini rahat hissedemiyorlar, ielts’de karşınızda bir insanla konuştuğunuz için bu daha rahatlatıcı oluyor. Her yönüyle kişiye göre zorlukları değişebilecek bir sınav, o yüzden internette veya insanların söylediği söylentilere kulak asmadan önce iki sınavında birer denemesini yapıp hangisi size daha uygun karar verebilirsiniz.

Merak ettiğiniz konular için buraya yorum bırakabilir veya mail@liveonedream.com adresine mail atarak bana ulaşabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin, başarılar…

Facebook Yorumları

Yorum

About onedream

Forumlardan onedream, hayalini gerçekleştirmiş, akademide eğitim alan bir pilot adayı..

5 Yorumlar

 1. Cok guzel ozetlemissiniz. IDP’yi bilmiyordum…

 2. Really Flight

  Bu sınavlar bütçesi olmayan, okulunu yeni bitirmiş akademi adayları için bence tam bir baş belası. Maddi açıdan çok zorluyor sınav ücreti. Bir kere giriyorsun istedikleri kriterde alamadığından tekrar deneyeyim diyorsun böyle gidip duruyor. IELTS 7 aldım çok şükür de kurtuldum tekrar girmekten.

 3. Cansın Kocagöz

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim size bir sorum olacak IELTS çalışırken hangi kaynağı kullandınız? Öncelikle kitap olarak. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 4. Merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Ben de İELTS e hazırlanmaya karar verdim. İntermediate seviyesindeyim ancak grameri malesef pratiğe dökemiyorum. Gittiğim hiçbir ingilizce kursundan memnun kalmadım. Kendi çabalarımla öğrendim ve sınava da yine kendim çalışmak istiyorum. Sormak istediğim şu, intermediate seviyesinde İELTS e hazırlanmak mantıklı mı ? Writing kısmında çok eksiğiyim ve bana bu konuda yardımcı olabilecek kimse mevcut değil, farklı bi öneriniz varsa duymak isterim. Teşekkürler.

 5. Çok faydalı yazı olmuş.
  peki diyelim ki B2 seviyesinden başlıyorum, ve haftada 4 saat hoca yanına gidiyorum,çalışmıyorum evde zamanım çox ve section’lar zor geldiği için 2 ay zaman planlıyorum, sizce her gün kaç saat çalışırsam 2 aya overall 7.0 ala bilirim?
  Başlangıçtayım ve karar vermeme söyleyecekleriniz çok gerekli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir